Bio

gb

JBA_5830

Fotografowanie jest dla mnie najdoskonalszym sposobem bardziej wnikliwego  i głębszego obserwowania świata i ludzi.  W tych czasach kiedy jesteśmy tak bardzo „rozpędzeni, mijamy inny świat, który przecież jest nasz”. Chciałbym, aby zawsze moje prace inspirowały do zastanawiania się nad tym, że w życiu: warto zatrzymać się, warto popatrzeć i warto dostrzec to, że jest inny świat, są inni ludzie, którzy tak często na coś, bądź na kogoś czekają.

Najkrótszym streszczeniem idei mojego fotografowania są słowa: „Obserwuj, abyś dostrzegał. Fotografuj, abyś nie zapomniał”.

Imperatywem: „Mają oczy, ale nie widzą”.

Największym wezwaniem są  dla mnie fotografia podróżnicza i fotografia z gatunku street. Najważniejszym wyzwaniem,  ludzie. Czarno – biała forma zdjęć pozwala uciec od chaosu i rozproszeń, a skupić się na tym co najważniejsze.

Historia mojego fotografowania wiąże się bezpośrednio z cudowną formą i kolorytem moich rodzinnych stron. Nowa Ruda – Słupiec i jego okolice to bez wątpienia jedno z najdogodniejszych miejsc w Polsce dla fotograficznego pleneru. Po raz  pierwszy aparat w rękach miałem w wieku 7 lat za sprawą mojego ojca. Była to Smiena 6.

Fotografowanie jest jedną z wielu pasji mojego życia. Najpierw jestem księdzem, salezjaninem. Na co dzień pracuję jako dyrektor Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu oraz prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu odział we Wrocławiu. Wraz z młodzieżą realizuję wyjazdowe projekty  pomocowe na Syberii, w Ghanie, czy Mongolii, a także przygotowuję projekty w Boliwii, Etiopii, Sudanie, Zambii.

Do największych osiągnięć fotograficznych zaliczam liczne „reakcje oglądających zdjęcia, którzy przychodząc stwierdzają: musimy pomóc”.  Innym prestiżowym wyróżnieniem jest zaliczenie mnie, za procę „Mimo wszystko”  do grona laureatów   8. Wielkiego Konkursu Fotograficznego magazynu National Geographic Polska.

Swoje prace publikuję na stronie www.jerzybabiak.com, a także w czasie wystaw: „Rosja czarno-biała” – 3 edycje, „Meksyku czar” – 2 edycje, „Ghana biedna i bogata”   – 3 edycje. Aktualnie w wystawie „Inny świat” publikuję 50 czarno – białych zdjęć podsumowujących mój dotychczasowy dorobek.

Tym bez których nie byłoby moich zdjęć i wystaw – dziękuję !